Molex Connector Corporation F3007S-100-025-85
F3007S-100-025-85 picture photo
Mfg. Part Number
F3007S-100-025-85
Manufacturer
Product Category
Flat Ribbon Cables
Brief Description
CBL RIBN 100COND 0.025 100'
Datasheet Download
F3007S-100-025-85.pdf
Availability of F3007S-100-025-85
QUANTITY
F3007S-100-025-85 Order Process
Ship out your order
Specifications of F3007S-100-025-85
Internal Part NumberEIS-F3007S-100-025-85
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductTemp-Flex Coaxial and Flat Ribbon Cables
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyFlat Ribbon Cables
Series-
Cable TypeFlat Cable
Number of Conductors100
Pitch0.025" (0.64mm)
Length100' (30.5m)
Wire Gauge30 AWG
Conductor Strand7 Strands / 38 AWG
ShieldingUnshielded
Jacket ColorNatural
Ribbon Thickness-
Ribbon Width2.500" (63.50mm)
Jacket (Insulation) MaterialFluorinated Ethylene-Propylene (FEP)
Voltage150V
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
RatingsUL Style 20726
Features-
Conductor MaterialCopper, Silver Coated
Insulation Resistance-
First Conductor MarkBlue
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F3007S-100-025-85
Related LinksF3007S-1, F3007S-100-025-85 Datasheet, Molex Connector Corporation Distributor
F3007S-100-025-85 Details Description
Related parts for F3007S-100-025-85
IC DRIVER LTPS DOT INV 320CH datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 7 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
RES SMD 3.6 OHM 1.33W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE AUTO 125A 32VDC AUTO LINK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 5 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 0.6A datasheet.pdf