Ohmite F30J100E
F30J100E picture photo
Mfg. Part Number
F30J100E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 30W
Datasheet Download
F30J100E.pdf
Availability of F30J100E
QUANTITY
F30J100E Order Process
Ship out your order
Specifications of F30J100E
Internal Part NumberEIS-F30J100E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesStackohm® 250
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureFlange Braces, Right Angle
Size / Dimension1.250" L x 1.000" W (31.75mm x 25.40mm)
Height0.563" (14.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Flat Oval
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F30J100E
Related LinksF30J, F30J100E Datasheet, Ohmite Distributor
F30J100E Details Description
Related parts for F30J100E
SLIDING LOCK POST KIT 10 PC PT datasheet.pdf
IC PROM SRL CONFIG 512K 20-SOIC datasheet.pdf
RES 750 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST 5V 1.2A 12TDFN datasheet.pdf
IC SMART RESET 6UDFN datasheet.pdf
RES 407 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SGE1510-2-0610L-3000C datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 12W datasheet.pdf