Ohmite F30J25RE
F30J25RE picture photo
Mfg. Part Number
F30J25RE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 25 OHM 5% 30W
Datasheet Download
F30J25RE.pdf
Availability of F30J25RE
QUANTITY
F30J25RE Order Process
Ship out your order
Specifications of F30J25RE
Internal Part NumberEIS-F30J25RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesStackohm® 250
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25
Tolerance±5%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureFlange Braces, Right Angle
Size / Dimension1.250" L x 1.000" W (31.75mm x 25.40mm)
Height0.563" (14.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Flat Oval
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F30J25RE
Related LinksF30J, F30J25RE Datasheet, Ohmite Distributor
F30J25RE Details Description
Related parts for F30J25RE
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
IC CONV 8BIT SER/PAR ECL 32LQFP datasheet.pdf
CONN RECEPT 24-20AWG .058 datasheet.pdf
VARISTOR 324V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 2AG datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 71.5 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf