Ohmite F30J2K5E
F30J2K5E picture photo
Mfg. Part Number
F30J2K5E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 2.5K OHM 5% 30W
Datasheet Download
F30J2K5E.pdf
Availability of F30J2K5E
QUANTITY
F30J2K5E Order Process
Ship out your order
Specifications of F30J2K5E
Internal Part NumberEIS-F30J2K5E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesStackohm® 250
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureFlange Braces, Right Angle
Size / Dimension1.250" L x 1.000" W (31.75mm x 25.40mm)
Height0.563" (14.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Flat Oval
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F30J2K5E
Related LinksF30J, F30J2K5E Datasheet, Ohmite Distributor
F30J2K5E Details Description
Related parts for F30J2K5E
LED RED CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
COIL CHOKE 47MH 700MA PIN datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24SOIC datasheet.pdf
CAP CER 510PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
KEYPAD 3X4 MATRIX AL datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 1KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf