Ohmite F30J40RE
F30J40RE picture photo
Mfg. Part Number
F30J40RE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 40 OHM 5% 30W
Datasheet Download
F30J40RE.pdf
Availability of F30J40RE
QUANTITY
F30J40RE Order Process
Ship out your order
Specifications of F30J40RE
Internal Part NumberEIS-F30J40RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesStackohm® 250
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40
Tolerance±5%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureFlange Braces, Right Angle
Size / Dimension1.250" L x 1.000" W (31.75mm x 25.40mm)
Height0.563" (14.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Flat Oval
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F30J40RE
Related LinksF30J, F30J40RE Datasheet, Ohmite Distributor
F30J40RE Details Description
Related parts for F30J40RE
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 400VDC AXIAL datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 24V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf