Ohmite F30J40RE
F30J40RE picture photo
Mfg. Part Number
F30J40RE
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 40 OHM 5% 30W
Datasheet Download
F30J40RE.pdf
Availability of F30J40RE
QUANTITY
F30J40RE Order Process
Ship out your order
Specifications of F30J40RE
Internal Part NumberEIS-F30J40RE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesStackohm® 250
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40
Tolerance±5%
Power (Watts)30W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureFlange Braces, Right Angle
Size / Dimension1.250" L x 1.000" W (31.75mm x 25.40mm)
Height0.563" (14.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Flat Oval
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F30J40RE
Related LinksF30J, F30J40RE Datasheet, Ohmite Distributor
F30J40RE Details Description
Related parts for F30J40RE
TERMINAL TURRET DOUBLE END .051" datasheet.pdf
SIDACTOR BI 140V 150A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS DL R/A SHRD AU datasheet.pdf
CABLE TIE FLAG,NAT,100PK datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO18 0.080" datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 24VOUT 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PANEL MNT TH PIN datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 100PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf