Nichicon F310E107MBA
F310E107MBA picture photo
Mfg. Part Number
F310E107MBA
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 100UF 2.5V 1210
Datasheet Download
F310E107MBA.pdf
Availability of F310E107MBA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
F310E107MBA Order Process
Ship out your order
Specifications of F310E107MBA
Internal Part NumberEIS-F310E107MBA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesF31
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)70 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.134" L x 0.110" W (3.40mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F310E107MBA
Related LinksF310E, F310E107MBA Datasheet, Nichicon Distributor
F310E107MBA Details Description
Related parts for F310E107MBA
AC/DC CONVERTER 15V 115W datasheet.pdf
BOARD BASESTATN UHF RCVR 915MHZ datasheet.pdf
TRANS NPN 12V 1.5A SOT-323 datasheet.pdf
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 114 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.05 OHM 1% 30W datasheet.pdf