Nichicon F310J226MAA
F310J226MAA picture photo
Mfg. Part Number
F310J226MAA
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 22UF 6.3V 1206
Datasheet Download
F310J226MAA.pdf
Availability of F310J226MAA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
F310J226MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of F310J226MAA
Internal Part NumberEIS-F310J226MAA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesF31
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F310J226MAA
Related LinksF310J, F310J226MAA Datasheet, Nichicon Distributor
F310J226MAA Details Description
Related parts for F310J226MAA
CLAMP TIE BARB TY 120LB 15.5" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 18V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9POS 7.5MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 8A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FRAME - CABLE MASK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf