Nichicon F310J226MAA
F310J226MAA picture photo
Mfg. Part Number
F310J226MAA
Manufacturer
Product Category
Tantalum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP TANT POLY 22UF 6.3V 1206
Datasheet Download
F310J226MAA.pdf
Availability of F310J226MAA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
F310J226MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of F310J226MAA
Internal Part NumberEIS-F310J226MAA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesF31
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F310J226MAA
Related LinksF310J, F310J226MAA Datasheet, Nichicon Distributor
F310J226MAA Details Description
Related parts for F310J226MAA
RES ARRAY 7 RES 150K OHM 14SOIC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 20W datasheet.pdf
WRIST STRAP SPEIDEL SML 6'CORD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN +/-12VO datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 1.295A 75 MOHM datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
CABLE TIE IN-LINE 20.7" datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
SINGLE M12 LONG PW 5M NPN NC datasheet.pdf
DIE ASSY MINI UHF RG188 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf