Vishay/BCcomponents F339MX232231MD02G0
F339MX232231MD02G0 picture photo
Mfg. Part Number
F339MX232231MD02G0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 20% 310VAC AXIA
Datasheet Download
F339MX232231MD02G0.pdf
Availability of F339MX232231MD02G0
QUANTITY
F339MX232231MD02G0 Order Process
Ship out your order
Specifications of F339MX232231MD02G0
Internal Part NumberEIS-F339MX232231MD02G0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Standard Package950
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesF339M X2
Packaging*
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F339MX232231MD02G0
Related LinksF339MX232, F339MX232231MD02G0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
F339MX232231MD02G0 Details Description
Related parts for F339MX232231MD02G0
DIGITAL FILTER DESIGN LITE datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS 30AWG 3IN datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 344 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.221 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf