Vishay/BCcomponents F339MX234731MC02G0
F339MX234731MC02G0 picture photo
Mfg. Part Number
F339MX234731MC02G0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 20% 310VAC AXIA
Datasheet Download
F339MX234731MC02G0.pdf
Availability of F339MX234731MC02G0
QUANTITY
F339MX234731MC02G0 Order Process
Ship out your order
Specifications of F339MX234731MC02G0
Internal Part NumberEIS-F339MX234731MC02G0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesF339M X2
Packaging*
Capacitance0.047µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F339MX234731MC02G0
Related LinksF339MX234, F339MX234731MC02G0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
F339MX234731MC02G0 Details Description
Related parts for F339MX234731MC02G0
IC DAC 8BIT BUFF V-OUT SC70-6 datasheet.pdf
RES 22 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
LABEL COMP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf