Vishay/BCcomponents F339MX236831KF02W0
F339MX236831KF02W0 picture photo
Mfg. Part Number
F339MX236831KF02W0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 10% 310VAC AXIA
Datasheet Download
F339MX236831KF02W0.pdf
Availability of F339MX236831KF02W0
QUANTITY
F339MX236831KF02W0 Order Process
Ship out your order
Specifications of F339MX236831KF02W0
Internal Part NumberEIS-F339MX236831KF02W0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Standard Package1,100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesF339M X2
Packaging*
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F339MX236831KF02W0
Related LinksF339MX236, F339MX236831KF02W0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
F339MX236831KF02W0 Details Description
Related parts for F339MX236831KF02W0
MAGNIFIER DBL CLAMP W/STAND datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 6-LLP datasheet.pdf
C/A MPO TRUNK 62.5 72FIB datasheet.pdf
IC FLASH 128GBIT 52VLGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
BRD SPT REST MNT ADHESIVE 19.1MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156" datasheet.pdf