Vishay/BCcomponents F339X131033KDA2B0
F339X131033KDA2B0 picture photo
Mfg. Part Number
F339X131033KDA2B0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.01UF 10% 330VAC AXIAL
Datasheet Download
F339X131033KDA2B0.pdf
Availability of F339X131033KDA2B0
QUANTITY
F339X131033KDA2B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of F339X131033KDA2B0
Internal Part NumberEIS-F339X131033KDA2B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesF339X1 330VAC
Packaging*
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC330V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX1 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F339X131033KDA2B0
Related LinksF339X131, F339X131033KDA2B0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
F339X131033KDA2B0 Details Description
Related parts for F339X131033KDA2B0
MOD PWR 2A STD FILTER 1PL QC PNL datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO204AC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
FMAC INPUT FILTER 3-PHASE 110A datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 13 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS CABLE PIN datasheet.pdf
BRIDGE RECT 1.5A 50V datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC AXIAL datasheet.pdf
28000UF 30V 64X117 85C ST datasheet.pdf