Vishay/BCcomponents F339X136833MFP2B0
F339X136833MFP2B0 picture photo
Mfg. Part Number
F339X136833MFP2B0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 20% 330VAC AXIA
Datasheet Download
F339X136833MFP2B0.pdf
Availability of F339X136833MFP2B0
QUANTITY
F339X136833MFP2B0 Order Process
Ship out your order
Specifications of F339X136833MFP2B0
Internal Part NumberEIS-F339X136833MFP2B0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesF339X1 330VAC
Packaging*
Capacitance0.068µF
Tolerance±20%
Voltage Rating - AC330V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C