Vishay/BCcomponents F339X141048KIP2T0
F339X141048KIP2T0 picture photo
Mfg. Part Number
F339X141048KIP2T0
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.1 UF 10% 480VAC AXIAL
Datasheet Download
F339X141048KIP2T0.pdf
Availability of F339X141048KIP2T0
QUANTITY
F339X141048KIP2T0 Order Process
Ship out your order
Specifications of F339X141048KIP2T0
Internal Part NumberEIS-F339X141048KIP2T0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesAC Film Caps Connect w/Mains Appl Note
Soldering Guidelines Appl Note
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesF339X1 330VAC
Packaging*
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC330V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 110°C
Mounting Type*
Package / Case*
Size / Dimension*
Height - Seated (Max)*
Termination*
Lead Spacing*
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX1 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F339X141048KIP2T0
Related LinksF339X141, F339X141048KIP2T0 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
F339X141048KIP2T0 Details Description
Related parts for F339X141048KIP2T0
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 30A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 230VAC TERM datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf