Curtis Industries F3480T160
F3480T160 picture photo
Mfg. Part Number
F3480T160
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER 3-PHASE 480V 160A
Datasheet Download
F3480T160.pdf
Availability of F3480T160
QUANTITY
F3480T160 Order Process
Ship out your order
Specifications of F3480T160
Internal Part NumberEIS-F3480T160
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI/RFI Basics
EMI/RFI Regulations
EMI-RFI Testing
Standard Package1
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesF3480
Filter TypeThree Phase (Delta)
ConfigurationTwo Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC-
Current160A
Frequency - Operating50 ~ 60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleTerminal Block
ApplicationsGeneral Purpose
ApprovalsCE, UL
Operating Temperature-
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)480V
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)600V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F3480T160
Related LinksF348, F3480T160 Datasheet, Curtis Industries Distributor
F3480T160 Details Description
Related parts for F3480T160
CAP POLYMER 68UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ARITHMETIC LOGIC UNIT 24SOIC datasheet.pdf
IC RF PWR AMP 802.11A/B/G LGA datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 6POS ORG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CABLE JHOOK SUPPORT datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf