Triad Magnetics F36-030-C2-B
F36-030-C2-B picture photo
Mfg. Part Number
F36-030-C2-B
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE
Datasheet Download
F36-030-C2-B.pdf
Availability of F36-030-C2-B
QUANTITY
F36-030-C2-B Order Process
Ship out your order
Specifications of F36-030-C2-B
Internal Part NumberEIS-F36-030-C2-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileNext-Gen UL Class 2/3 PC Mount Split PackTM Transformers
3D ModelF36-030-C2-B
Standard Package200
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesC2 Split Pack™
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 18V, Series 36V
Current - Output (Max)Parallel 60mA, Series 30mA
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max1.1 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension34.93mm L x 28.58mm W
Height - Seated (Max)23.80mm
Voltage - Isolation2500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F36-030-C2-B
Related LinksF36-03, F36-030-C2-B Datasheet, Triad Magnetics Distributor
F36-030-C2-B Details Description
Related parts for F36-030-C2-B
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf