Curtis Industries F3600T600
F3600T600 picture photo
Mfg. Part Number
F3600T600
Manufacturer
Product Category
Power Line Filter Modules
Brief Description
FILTER 3-PHASE 600V 600A
Datasheet Download
F3600T600.pdf
Availability of F3600T600
QUANTITY
F3600T600 Order Process
Ship out your order
Specifications of F3600T600
Internal Part NumberEIS-F3600T600
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMI/RFI Basics
EMI/RFI Regulations
EMI-RFI Testing
Standard Package1
Category Filters
FamilyPower Line Filter Modules
SeriesF3600
Filter TypeThree Phase (Wye)
ConfigurationTwo Stage
Voltage - Rated DC-
Voltage - Rated AC-
Current600A
Frequency - Operating50 ~ 60Hz
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleTerminal Block
ApplicationsGeneral Purpose
ApprovalsUL
Operating Temperature-
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)480V
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)600V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F3600T600
Related LinksF360, F3600T600 Datasheet, Curtis Industries Distributor
F3600T600 Details Description
Related parts for F3600T600
CONN RCPT .100" 4POS TIN WW datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.5W SOT563 datasheet.pdf
IC SWITCH HDMI 2:1 20-QSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 125W datasheet.pdf
USB A-PIGTAIL SUB-CH 1.31M datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 20% 440VAC RAD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
MODULE EVAL FOR TPS70933-110 datasheet.pdf
FILTER EMI 2200PF RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf