Honeywell Sensing and Productivity Solutions F38000201
F38000201 picture photo
Mfg. Part Number
F38000201
Manufacturer
Product Category
Position Sensors - Angle, Linear Position Measuring
Brief Description
POSITION TRANSDUCER-XDCR MLT
Datasheet Download
F38000201.pdf
Availability of F38000201
QUANTITY
F38000201 Order Process
Ship out your order
Specifications of F38000201
Internal Part NumberEIS-F38000201
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPosition Sensors - Angle, Linear Position Measuring
SeriesMLT
For MeasuringLinear Position
TechnologyResistive
Rotation Angle - Electrical, Mechanical-
Linear Range0 ~ 25.40mm (0 ~ 1.00")
OutputResistive
Output Signal-
Actuator TypeRound Shaft
Linearity±.25%
Resistance (Ohms)1.5k
Resistance Tolerance±20%
Voltage - Supply30V
Mounting TypeCustom
Termination StyleWire Leads
Operating Temperature-40°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F38000201
Related LinksF380, F38000201 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
F38000201 Details Description
Related parts for F38000201
MOSFET P-CH 20V 9.7A 8-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .29W STER AB 20WQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Crystal 7.3728MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
TERMINAL SAKL 4/EN 100KR VARI-RE datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 20% 160VDC 37. datasheet.pdf