AVX Corporation F380J336MMALZT
F380J336MMALZT picture photo
Mfg. Part Number
F380J336MMALZT
Brief Description
CAP TANT POLY 33UF 6.3V 0603
Datasheet Download
F380J336MMALZT.pdf
Availability of F380J336MMALZT
QUANTITY
F380J336MMALZT Order Process
Ship out your order
Specifications of F380J336MMALZT
Internal Part NumberEIS-F380J336MMALZT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesF38
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm @ 100kHz
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeM
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F380J336MMALZT
Related LinksF380J33, F380J336MMALZT Datasheet, AVX Corporation Distributor
F380J336MMALZT Details Description
Related parts for F380J336MMALZT
POT 1.0K OHM THUMBWHEEL CERM ST datasheet.pdf
SW PLNG W/SEAL BOOT SPDT 3' 240V datasheet.pdf
RES SMD 16.9KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC ENERGY METER 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1A 240 MOHM SMD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 26POS HL LOW P datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf