AVX Corporation F381A226MSA
F381A226MSA picture photo
Mfg. Part Number
F381A226MSA
Brief Description
CAP TANT POLY 22UF 10V 0805
Datasheet Download
F381A226MSA.pdf
Availability of F381A226MSA
QUANTITY
F381A226MSA Order Process
Ship out your order
Specifications of F381A226MSA
Internal Part NumberEIS-F381A226MSA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyTantalum - Polymer Capacitors
SeriesF38
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm @ 100kHz
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F381A226MSA
Related LinksF381A, F381A226MSA Datasheet, AVX Corporation Distributor
F381A226MSA Details Description
Related parts for F381A226MSA
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 32A PPAK SO-8 datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 150MA 830 MOHM datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG FLEX 16POS SKT datasheet.pdf
CONN SATA RCPT 22POS SLD SMD datasheet.pdf