Ohmite F40J100E
F40J100E picture photo
Mfg. Part Number
F40J100E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 40W
Datasheet Download
F40J100E.pdf
Availability of F40J100E
QUANTITY
F40J100E Order Process
Ship out your order
Specifications of F40J100E
Internal Part NumberEIS-F40J100E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesStackohm® 250
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)40W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureFlange Braces, Right Angle
Size / Dimension2.000" L x 1.000" W (50.80mm x 25.40mm)
Height0.563" (14.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Flat Oval
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F40J100E
Related LinksF40J, F40J100E Datasheet, Ohmite Distributor
F40J100E Details Description
Related parts for F40J100E
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 20POS datasheet.pdf
CONN RCPT HSNG 3POS POSI MATE datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 10NS 100PQFP datasheet.pdf
RES 47 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RELAY REED SPST 1A 5V datasheet.pdf