Ohmite F40J400E
F40J400E picture photo
Mfg. Part Number
F40J400E
Brief Description
RES CHAS MNT 400 OHM 5% 40W
Datasheet Download
F40J400E.pdf
Availability of F40J400E
QUANTITY
F40J400E Order Process
Ship out your order
Specifications of F40J400E
Internal Part NumberEIS-F40J400E
PackagingBulk
Resistance (Ohms)400
Tolerance±5%
Power (Watts)40W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Size / Dimension2.000" L x 1.000" W (50.80mm x 25.40mm)
Height0.563" (14.29mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F40J400E
Related LinksF40J, F40J400E Datasheet, Ohmite Distributor
F40J400E Details Description
Related parts for F40J400E
RELAY SSR SCR 55A 530V PNL MNT datasheet.pdf
IC AMP HBT SIGE 1300MHZ SOT-363 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5.08MM 8POS PCB datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 1.3MHZ RRO 8DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 7.4K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 125MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 25V 2711 datasheet.pdf