Ohmite F40J500E
F40J500E picture photo
Mfg. Part Number
F40J500E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 500 OHM 5% 40W
Datasheet Download
F40J500E.pdf
Availability of F40J500E
QUANTITY
F40J500E Order Process
Ship out your order
Specifications of F40J500E
Internal Part NumberEIS-F40J500E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesStackohm® 250
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Tolerance±5%
Power (Watts)40W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureFlange Braces, Right Angle
Size / Dimension2.000" L x 1.000" W (50.80mm x 25.40mm)
Height0.563" (14.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Flat Oval
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F40J500E
Related LinksF40J, F40J500E Datasheet, Ohmite Distributor
F40J500E Details Description
Related parts for F40J500E
IC REG LDO 3.3V 0.4A DPAK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 3A 12V datasheet.pdf
SPECTRUM ILLUMINATION 8.5 datasheet.pdf
CONN HSG 60POS ZIF RCPT datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
INSULATION PUNCH (I2 DIE) datasheet.pdf
SHANK datasheet.pdf
RES SMD 104 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
FIXED IND 360UH 115MA 9.6 OHM TH datasheet.pdf