Triad Magnetics F48-023-C2-B
F48-023-C2-B picture photo
Mfg. Part Number
F48-023-C2-B
Manufacturer
Product Category
Power Transformers
Brief Description
XFRMR LAMINATED 1.1VA THRU HOLE
Datasheet Download
F48-023-C2-B.pdf
Availability of F48-023-C2-B
QUANTITY
F48-023-C2-B Order Process
Ship out your order
Specifications of F48-023-C2-B
Internal Part NumberEIS-F48-023-C2-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileNext-Gen UL Class 2/3 PC Mount Split PackTM Transformers
3D ModelF48-023-C2-B
Standard Package200
Category Transformers
FamilyPower Transformers
SeriesC2 Split Pack™
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 24V, Series 48V
Current - Output (Max)Parallel 46mA, Series 23mA
Primary Winding(s)Single
Secondary Winding(s)Dual
Center TapNo
Power - Max1.1 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension34.93mm L x 28.58mm W
Height - Seated (Max)23.80mm
Voltage - Isolation2500Vrms
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F48-023-C2-B
Related LinksF48-02, F48-023-C2-B Datasheet, Triad Magnetics Distributor
F48-023-C2-B Details Description
Related parts for F48-023-C2-B
FIXED IND 100UH 510MA 480 MOHM datasheet.pdf
IC SW TEMP SOT23-5 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 36"L X 30"W datasheet.pdf
CABLE SERVOMOTOR STANDARD 10M datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 12POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
0.25W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
RES SMD 80KOHM 0.01% 0.4W J LEAD datasheet.pdf