Ohmite F55J4K0E
F55J4K0E picture photo
Mfg. Part Number
F55J4K0E
Manufacturer
Product Category
Chassis Mount Resistors
Brief Description
RES CHAS MNT 4K OHM 5% 55W
Datasheet Download
F55J4K0E.pdf
Availability of F55J4K0E
QUANTITY
F55J4K0E Order Process
Ship out your order
Specifications of F55J4K0E
Internal Part NumberEIS-F55J4K0E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChassis Mount Resistors
SeriesStackohm® 250
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4k
Tolerance±5%
Power (Watts)55W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±260ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Features-
Coating, Housing TypeVitreous Enamel Coated
Mounting FeatureFlange Braces, Right Angle
Size / Dimension3.500" L x 1.000" W (88.90mm x 25.40mm)
Height0.563" (14.29mm)
Lead StyleSolder Lugs
Package / CaseRadial, Flat Oval
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F55J4K0E
Related LinksF55J, F55J4K0E Datasheet, Ohmite Distributor
F55J4K0E Details Description
Related parts for F55J4K0E
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 24V datasheet.pdf
IC COMPARATOR BTR 8-SOIC datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
OSC XO 85.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 5 Circuit 0.315" (8.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 32.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7S MED datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 42POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 100MA 250VAC 48VDC datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER datasheet.pdf
RFI 3A PCB MNT datasheet.pdf