Nichicon F720J108MMC
F720J108MMC picture photo
Mfg. Part Number
F720J108MMC
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1000UF 6.3V 20% 2824
Datasheet Download
F720J108MMC.pdf
Availability of F720J108MMC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
F720J108MMC Order Process
Ship out your order
Specifications of F720J108MMC
Internal Part NumberEIS-F720J108MMC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF72 Frameless™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeM
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F720J108MMC
Related LinksF720J, F720J108MMC Datasheet, Nichicon Distributor
F720J108MMC Details Description
Related parts for F720J108MMC
CAP TANT 330UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 20HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO VOL CTRL 16-SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 6A TO-220 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 87V 5W T18 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 31POS INLINE PINS datasheet.pdf