AVX Corporation F720J686KRC
F720J686KRC picture photo
Mfg. Part Number
F720J686KRC
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 68UF 6.3V 10% 2824
Datasheet Download
F720J686KRC.pdf
Availability of F720J686KRC
QUANTITY
F720J686KRC Order Process
Ship out your order
Specifications of F720J686KRC
Internal Part NumberEIS-F720J686KRC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF72 Frameless™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)750 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F720J686KRC
Related LinksF720J, F720J686KRC Datasheet, AVX Corporation Distributor
F720J686KRC Details Description
Related parts for F720J686KRC
REG 12.0V 2A HSMD HZ HT 12-SIP datasheet.pdf
CONN CODING KEY MALE BLUE 5V datasheet.pdf
EVAL MOD FOR THS4271 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 220K OHM 2008 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 15V OUT 2W datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM 10.8VC DO204AC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 39POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
IC 8051 MCU 64K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf