Nichicon F750J108MRC
F750J108MRC picture photo
Mfg. Part Number
F750J108MRC
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1000UF 6.3V 20% 2824
Datasheet Download
F750J108MRC.pdf
Availability of F750J108MRC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
F750J108MRC Order Process
Ship out your order
Specifications of F750J108MRC
Internal Part NumberEIS-F750J108MRC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF75 Frameless™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F750J108MRC
Related LinksF750J, F750J108MRC Datasheet, Nichicon Distributor
F750J108MRC Details Description
Related parts for F750J108MRC
MOSFET N-CH 60V 50A TO-220AB datasheet.pdf