Nichicon F750J477KDC
F750J477KDC picture photo
Mfg. Part Number
F750J477KDC
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917
Datasheet Download
F750J477KDC.pdf
Availability of F750J477KDC
QUANTITY
F750J477KDC Order Process
Ship out your order
Specifications of F750J477KDC
Internal Part NumberEIS-F750J477KDC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF75 Frameless™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F750J477KDC
Related LinksF750J, F750J477KDC Datasheet, Nichicon Distributor
F750J477KDC Details Description
Related parts for F750J477KDC
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
RES 62 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 1A datasheet.pdf