KEMET F862DJ394K310ZLH0J
F862DJ394K310ZLH0J picture photo
Mfg. Part Number
F862DJ394K310ZLH0J
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.39UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
F862DJ394K310ZLH0J.pdf
Availability of F862DJ394K310ZLH0J
QUANTITY
F862DJ394K310ZLH0J Order Process
Ship out your order
Specifications of F862DJ394K310ZLH0J
Internal Part NumberEIS-F862DJ394K310ZLH0J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductF862 Metallized Polypropylene Series
Standard Package468
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesF862
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F862DJ394K310ZLH0J
Related LinksF862DJ394, F862DJ394K310ZLH0J Datasheet, KEMET Distributor
F862DJ394K310ZLH0J Details Description
Related parts for F862DJ394K310ZLH0J
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1.8K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FRICTION LATCH HEADER SR VERT datasheet.pdf
SWITCH PHOTOLOGIC SLOTTD OPTICAL datasheet.pdf
IC GATE DRIVER SGL 9A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TACTILE OVAL FROSTED WHITE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LSF-SMT 5.08/06/90 1.5SN BK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
Crystal 60.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf