AVX Corporation F911A157KNC
F911A157KNC picture photo
Mfg. Part Number
F911A157KNC
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917
Datasheet Download
F911A157KNC.pdf
Availability of F911A157KNC
QUANTITY
F911A157KNC Order Process
Ship out your order
Specifications of F911A157KNC
Internal Part NumberEIS-F911A157KNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF91
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeN
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F911A157KNC
Related LinksF911A, F911A157KNC Datasheet, AVX Corporation Distributor
F911A157KNC Details Description
Related parts for F911A157KNC
MOSFET 2P-CH 20V 0.5A SC70-6 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 27K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS 30AWG 36IN datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 5.6K OHM 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 600MA 150 MOHM datasheet.pdf
SB 2- 7/9 datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 82POS datasheet.pdf