Nichicon F920G225MPA
F920G225MPA picture photo
Mfg. Part Number
F920G225MPA
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 4V 20% 0805
Datasheet Download
F920G225MPA.pdf
Availability of F920G225MPA
QUANTITY
F920G225MPA Order Process
Ship out your order
Specifications of F920G225MPA
Internal Part NumberEIS-F920G225MPA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF92
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeP
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F920G225MPA
Related LinksF920G, F920G225MPA Datasheet, Nichicon Distributor
F920G225MPA Details Description
Related parts for F920G225MPA
VOLT LIGHT datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.66 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
IC CPLD 8MC 25NS 20PLCC datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf