AVX Corporation F920G336MAA
F920G336MAA picture photo
Mfg. Part Number
F920G336MAA
Brief Description
CAP TANT 33UF 4V 20% 1206
Datasheet Download
F920G336MAA.pdf
Availability of F920G336MAA
QUANTITY
F920G336MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of F920G336MAA
Internal Part NumberEIS-F920G336MAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F920G336MAA
Related LinksF920G, F920G336MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
F920G336MAA Details Description
Related parts for F920G336MAA
BOX END PANEL CLEAR A31 SERIES datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 48VQFN datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
DC/DC CONV TH QB 12V 500W datasheet.pdf