AVX Corporation F921A225MPA
F921A225MPA picture photo
Mfg. Part Number
F921A225MPA
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 10V 20% 0805
Datasheet Download
F921A225MPA.pdf
Availability of F921A225MPA
QUANTITY
F921A225MPA Order Process
Ship out your order
Specifications of F921A225MPA
Internal Part NumberEIS-F921A225MPA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF92
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeP
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F921A225MPA
Related LinksF921A, F921A225MPA Datasheet, AVX Corporation Distributor
F921A225MPA Details Description
Related parts for F921A225MPA
EVAL MOD 1.5W PWR AMP TPA0102 datasheet.pdf
TRANS PNP 32V 0.5A SOT-23 datasheet.pdf
TRANSFORMER LOW FREQ CURRENT SEN datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR BLACK datasheet.pdf
MEMORY CARD MICROSD 8GB datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 5.08MM PNL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 9POS 1.00MM R/A datasheet.pdf