AVX Corporation F921A226MBA
F921A226MBA picture photo
Mfg. Part Number
F921A226MBA
Brief Description
CAP TANT 22UF 10V 20% 1210
Datasheet Download
F921A226MBA.pdf
Availability of F921A226MBA
QUANTITY
F921A226MBA Order Process
Ship out your order
Specifications of F921A226MBA
Internal Part NumberEIS-F921A226MBA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.9 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.134" L x 0.110" W (3.40mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.094" (2.40mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F921A226MBA
Related LinksF921A, F921A226MBA Datasheet, AVX Corporation Distributor
F921A226MBA Details Description
Related parts for F921A226MBA
CAP TANT 22UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 130 OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 24-20AWG SOLIS datasheet.pdf
TRANSDCR FREQ AC 4-20MA OUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN HEADER DL R/A GOLD 32POS datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 420MA 450 MOHM datasheet.pdf