AVX Corporation F921A475MAA
F921A475MAA picture photo
Mfg. Part Number
F921A475MAA
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1206
Datasheet Download
F921A475MAA.pdf
Availability of F921A475MAA
QUANTITY
F921A475MAA Order Process
Ship out your order
Specifications of F921A475MAA
Internal Part NumberEIS-F921A475MAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F921A475MAA
Related LinksF921A, F921A475MAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
F921A475MAA Details Description
Related parts for F921A475MAA
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-SO datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf