Nichicon F930G227KCC
F930G227KCC picture photo
Mfg. Part Number
F930G227KCC
Brief Description
CAP TANT 220UF 4V 10% 2312
Datasheet Download
F930G227KCC.pdf
Availability of F930G227KCC
QUANTITY
F930G227KCC Order Process
Ship out your order
Specifications of F930G227KCC
Internal Part NumberEIS-F930G227KCC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.106" (2.70mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F930G227KCC
Related LinksF930G, F930G227KCC Datasheet, Nichicon Distributor
F930G227KCC Details Description
Related parts for F930G227KCC
BOX STEEL OFF WHT 12"L X 10"W datasheet.pdf
IC DUAL DIFF COMPARATOR 8-SOIC datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 4CHAN SRL 16-TSSOP datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY MED 6A QC 3POS PNL datasheet.pdf
RES SMD 2.43KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 54POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
YOKE datasheet.pdf
FUSE ZCASE MEGA 32V 175A 1-PC CA datasheet.pdf
3 & 5V Quad 8-Bit Voltage Output DAC with Serial Interface IC datasheet.pdf