AVX Corporation F931A156MBA
F931A156MBA picture photo
Mfg. Part Number
F931A156MBA
Brief Description
CAP TANT 15UF 10V 20% 1411
Datasheet Download
F931A156MBA.pdf
Availability of F931A156MBA
QUANTITY
F931A156MBA Order Process
Ship out your order
Specifications of F931A156MBA
Internal Part NumberEIS-F931A156MBA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.091" (2.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F931A156MBA
Related LinksF931A, F931A156MBA Datasheet, AVX Corporation Distributor
F931A156MBA Details Description
Related parts for F931A156MBA
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SW LIMT SPDT 10A ADJ ROL LEVR datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 6.8UF 50V 7343 datasheet.pdf