Nichicon F931A686MCC
F931A686MCC picture photo
Mfg. Part Number
F931A686MCC
Brief Description
CAP TANT 68UF 10V 20% 2312
Datasheet Download
F931A686MCC.pdf
Availability of F931A686MCC
QUANTITY
F931A686MCC Order Process
Ship out your order
Specifications of F931A686MCC
Internal Part NumberEIS-F931A686MCC
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.106" (2.70mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F931A686MCC
Related LinksF931A, F931A686MCC Datasheet, Nichicon Distributor
F931A686MCC Details Description
Related parts for F931A686MCC
RES SMD 191 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 250V X7R 1808 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CURRENT TRANSDUCER datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V datasheet.pdf
FIXED IND 36UH 180MA 2.5 OHM TH datasheet.pdf