AVX Corporation F931C105KAA
F931C105KAA picture photo
Mfg. Part Number
F931C105KAA
Brief Description
CAP TANT 1UF 16V 10% 1206
Datasheet Download
F931C105KAA.pdf
Availability of F931C105KAA
QUANTITY
F931C105KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of F931C105KAA
Internal Part NumberEIS-F931C105KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)7.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F931C105KAA
Related LinksF931C, F931C105KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
F931C105KAA Details Description
Related parts for F931C105KAA
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf