AVX Corporation F931D106KAA
F931D106KAA picture photo
Mfg. Part Number
F931D106KAA
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 20V 10% 1206
Datasheet Download
F931D106KAA.pdf
Availability of F931D106KAA
QUANTITY
F931D106KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of F931D106KAA
Internal Part NumberEIS-F931D106KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF93
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F931D106KAA
Related LinksF931D, F931D106KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
F931D106KAA Details Description
Related parts for F931D106KAA
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5MM datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR ADS1625 datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V 20% BX 1805 datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
MICRO 21C P 48" RBW JACKP NI datasheet.pdf
CAP CER 3PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf