Nichicon F931D226MCC
F931D226MCC picture photo
Mfg. Part Number
F931D226MCC
Brief Description
CAP TANT 22UF 20V 20% 2312
Datasheet Download
F931D226MCC.pdf
Availability of F931D226MCC
QUANTITY
F931D226MCC Order Process
Ship out your order
Specifications of F931D226MCC
Internal Part NumberEIS-F931D226MCC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.1 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2312 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.106" (2.70mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F931D226MCC
Related LinksF931D, F931D226MCC Datasheet, Nichicon Distributor
F931D226MCC Details Description
Related parts for F931D226MCC
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 36-72VIN 05VOUT datasheet.pdf
CABLE 3COND 2AWG BLACK 2000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS INLINE SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 30V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC MMIC LNA GAAS 24SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/10W 0201 datasheet.pdf
IND GRN 14V SQ 1/2" SNAP QC datasheet.pdf