Nichicon F931D475KBA
F931D475KBA picture photo
Mfg. Part Number
F931D475KBA
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 1411
Datasheet Download
F931D475KBA.pdf
Availability of F931D475KBA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
F931D475KBA Order Process
Ship out your order
Specifications of F931D475KBA
Internal Part NumberEIS-F931D475KBA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F931D475KBA
Related LinksF931D, F931D475KBA Datasheet, Nichicon Distributor
F931D475KBA Details Description
Related parts for F931D475KBA
SWITCH SNAP SPST 15A QC TERM datasheet.pdf
QKE HDR datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 3V 1411 datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 16SGL 1.57MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
IC EMI FILTER 8LINE ESD 16DFN datasheet.pdf
RES 154K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
EJECTOR PCB 1.5" NYL 0.062" GRN datasheet.pdf