AVX Corporation F931D475MBA
F931D475MBA picture photo
Mfg. Part Number
F931D475MBA
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 1411
Datasheet Download
F931D475MBA.pdf
Availability of F931D475MBA
QUANTITY
F931D475MBA Order Process
Ship out your order
Specifications of F931D475MBA
Internal Part NumberEIS-F931D475MBA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.091" (2.30mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F931D475MBA
Related LinksF931D, F931D475MBA Datasheet, AVX Corporation Distributor
F931D475MBA Details Description
Related parts for F931D475MBA
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU ADJ 6SON datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
MOD JACK RJ11 SINGLE DIP 6U datasheet.pdf
CAP FILM 8UF 5% 1100VDC RADIAL5 datasheet.pdf