AVX Corporation F931D476KNC
F931D476KNC picture photo
Mfg. Part Number
F931D476KNC
Brief Description
CAP TANT 47UF 20V 10% 2917
Datasheet Download
F931D476KNC.pdf
Availability of F931D476KNC
QUANTITY
F931D476KNC Order Process
Ship out your order
Specifications of F931D476KNC
Internal Part NumberEIS-F931D476KNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeN
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F931D476KNC
Related LinksF931D, F931D476KNC Datasheet, AVX Corporation Distributor
F931D476KNC Details Description
Related parts for F931D476KNC
TERM BLOCK HDR 32POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC HEX SCHMITT TRIGGER 14TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 84CPGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS SKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN SLD CUP datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 4PVH 8COL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf