AVX Corporation F931E155KAA
F931E155KAA picture photo
Mfg. Part Number
F931E155KAA
Brief Description
CAP TANT 1.5UF 25V 10% 1206
Datasheet Download
F931E155KAA.pdf
Availability of F931E155KAA
QUANTITY
F931E155KAA Order Process
Ship out your order
Specifications of F931E155KAA
Internal Part NumberEIS-F931E155KAA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)6.7 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F931E155KAA
Related LinksF931E, F931E155KAA Datasheet, AVX Corporation Distributor
F931E155KAA Details Description
Related parts for F931E155KAA
RES SMD 1K OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR40B/AE40M/AKR40B datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 1.29K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
1W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 257A TO247 datasheet.pdf