Nichicon F931E226KNC
F931E226KNC picture photo
Mfg. Part Number
F931E226KNC
Brief Description
CAP TANT 22UF 25V 10% 2917
Datasheet Download
F931E226KNC.pdf
Availability of F931E226KNC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
F931E226KNC Order Process
Ship out your order
Specifications of F931E226KNC
Internal Part NumberEIS-F931E226KNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeN
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F931E226KNC
Related LinksF931E, F931E226KNC Datasheet, Nichicon Distributor
F931E226KNC Details Description
Related parts for F931E226KNC
IC PCMCIA INTERFACE 100-VQFP datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 20QFN datasheet.pdf
TERM RING TONG 12-10AWG SOLIS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SRL 20TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 355MA 550 MOHM datasheet.pdf
ROTARY POSITION 5K OHM SERVO datasheet.pdf