Nichicon F931V225MBA
F931V225MBA picture photo
Mfg. Part Number
F931V225MBA
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 35V 20% 1411
Datasheet Download
F931V225MBA.pdf
Availability of F931V225MBA
QUANTITY
F931V225MBA Order Process
Ship out your order
Specifications of F931V225MBA
Internal Part NumberEIS-F931V225MBA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesNichicon Tantalum Cap Overview
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.8 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F931V225MBA
Related LinksF931V, F931V225MBA Datasheet, Nichicon Distributor
F931V225MBA Details Description
Related parts for F931V225MBA
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 365W datasheet.pdf
IC ADC 8BIT PAR 50MHZ 28-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 21K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MINI UHF CABLE JACK FOR RG59/62 datasheet.pdf
RES 357 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf