AVX Corporation F950G157MBAAQ2
F950G157MBAAQ2 picture photo
Mfg. Part Number
F950G157MBAAQ2
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 150UF 4V 20% 1210
Datasheet Download
F950G157MBAAQ2.pdf
Availability of F950G157MBAAQ2
QUANTITY
F950G157MBAAQ2 Order Process
Ship out your order
Specifications of F950G157MBAAQ2
Internal Part NumberEIS-F950G157MBAAQ2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Manufacturer InformationAVX Acquires Nichicon's Tantalum Division
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesF95 Frameless™
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)F950G157MBAAQ2
Related LinksF950G15, F950G157MBAAQ2 Datasheet, AVX Corporation Distributor
F950G157MBAAQ2 Details Description
Related parts for F950G157MBAAQ2
CBL RIBN 40COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
IC MCU 16BIT MQFP-144 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 180PS .050" SLD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONTROL TEMP VOLT OUT 100-240V datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
2G GSM EDGE,SCR TERMINPUT datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SOD-123 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf